Duet Trans

Jakie dokumenty zabrać do Niemiec?

Przed każdym wyjazdem za granicę należy zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi danego kraju. Szczególnie istotne jest zaopatrzenie się w niezbędne dokumenty, które będą potrzebne na miejscu. Oczywiście, jeśli planujesz wyłącznie krótki pobyt wakacyjny, nie będziesz musiał załatwiać tylu formalności, co w przypadku wyjazdu do Niemiec w celach zarobkowych.

Podstawowe dokumenty

Załatwiasz transport do Niemiec w celach turystycznych czy podjęcia pracy? W żadnym razie nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego, gdyż nie tylko w Polsce stanowi on podstawowy dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Możesz również zabrać paszport, jednak nie jest on obowiązkowy. Twój przejazd do Niemiec przebiegnie bez problemu także i bez niego. Ważniejsze, aby dopilnować, żeby dowód był ważny miesiąc dłużej niż zamierzasz przebywać za granicą.

Jeśli planujesz krótkie wakacje w Bawarii czy innej wartej odwiedzenia części kraju, to przed przetransportowaniem się za granicę odbierz jeszcze Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i najlepiej także dokumenty poświadczające skorzystanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej (warto ją wykupić!).

Co zabrać ze sobą w przypadku podjęcia pracy za sąsiednią granicą?

Przejazdy do Niemiec w celach zarobkowych wymagają posiadania większej liczby dokumentów. Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa szczególnie polecamy wówczas zaopatrzyć się w prywatną polisę ubezpieczeniową. Co prawda, pracując za granicą będziesz podlegał pod tamtejsze ubezpieczenie, jednak w szczególnych sytuacjach może ono nie wystarczyć. Nie pokryje na przykład kosztów transportu medycznego do kraju.

Ponadto przydadzą się świadectwa pracy uzyskane podczas wcześniejszego zatrudnienia w Niemczech, a także dokumenty potwierdzające uprawnienia, jeśli są one niezbędne w danym zawodzie. Czasami dyplomy i inne formalności zaświadczające, że posiadasz wymagane kwalifikacje mogą zostać wysłane do pracodawcy jeszcze przed Twoim transportem za granicę. Jeśli jednak jest taka możliwość, zawsze warto mieć je również ze sobą.

Skontaktuj się z nami

DUET TRANS

ul. Gen. Madalińskiego 13
85-331 Bydgoszcz

tel. 789 291 872

krzysztof@buss.com.pl

NIP: 5540404577

601634594